Kalkulator Zakat 2026/2027 – Kira Zakat Secara Dalam Talian | Deen Islam

Kalkulator Zakat

Kira zakat tahunan anda dalam talian menggunakan aset wajib zakat, liabiliti yang boleh ditolak, dan ambang Nisab semasa.

How to Use This Zakat Calculator

  1. Change the language at any time — the calculator, the results, and the PDF/JPEG report you download will all appear in the language you choose.
  2. Pick your currency from the dropdown. The report, totals, and Nisab threshold are automatically converted and displayed in the currency you selected.
  3. Switch measurement units (gram, kilo, tola, or ounce) for gold and silver, and use your local currency for cash and savings — enter your values in whichever unit is easiest for you, and the report will reflect them exactly as you entered them.
GOLD 24K —
GOLD 22K —
GOLD 21K —
GOLD 18K —
SILVER —
BITCOIN —
Masukkan nilai semasa aset anda di bawah. Zakat biasanya wajib pada 2.5% apabila kekayaan wajib zakat bersih anda melebihi ambang Nisab.
$
Auto (live market)
$
Auto (live market)

Harga pasaran terakhir dikemas kini: 23 September 2026 — anggaran sahaja, sentiasa sahkan dengan sumber harga emas/perak langsung sebelum memuktamadkan zakat anda.

Emas (Gram) Tap to open
Perak (Gram) Tap to open
Wang Tap to open
Pelaburan Tap to open
Perniagaan Tap to open
Liabiliti yang boleh ditolak Tap to open

* Pandangan ulama tentang zakat mata wang kripto berbeza-beza; sertakan di sini hanya jika metodologi anda menganggapnya wajib zakat.

Zakat yang perlu anda bayar
$0.00
(2.5% daripada kekayaan wajib zakat bersih anda)

Jumlah aset wajib zakat$0.00
Liabiliti yang layak ditolak$0.00
Kekayaan wajib zakat bersih$0.00
Ambang Nisab$0.00
Status—
Share Your Zakat Report

Only the fields you filled will appear in the report.

Tentang Nisab

Nisab boleh dikira menggunakan nilai 87.48 gram emas atau 612.36 gram perak. Kaedah yang digunakan boleh berbeza mengikut mazhab Islam dan bimbingan ulama — sebagai contoh, Islamic Relief menyatakan bahawa mazhab Hanafi menggunakan nilai perak, manakala mazhab lain menggunakan nilai emas. Jika anda mengikuti ulama atau mazhab tertentu, ikut bimbingan mereka.

Nisab emas (87.48 g): $0
Nisab perak (612.36 g): $0

Bukan nasihat kewangan atau agama

Kalkulator ini memberi anggaran untuk membantu anda bersedia. Ia tidak menggantikan nasihat ulama yang berkelayakan yang mengetahui keadaan kewangan penuh anda dan metodologi yang anda ikuti.

Panduan Pantas Kalkulator Zakat

Apa itu zakat?Bentuk sedekah Islam yang wajib ke atas kekayaan yang layak.
Apakah kadar zakat yang biasa?2.5% untuk banyak aset kewangan yang wajib zakat.
Apa itu Nisab?Ambang kekayaan minimum yang berkaitan dengan kelayakan zakat.
Nisab emas87.48 g emas
Nisab perak612.36 g perak
Adakah zakat dikira atas gaji?Umumnya, zakat dikira berdasarkan kekayaan/aset yang layak, bukan semata-mata gaji kasar; keadaannya berbeza-beza.
Adakah zakat terpakai kepada simpanan?Simpanan yang layak boleh disertakan semasa mengira zakat.
Adakah zakat terpakai kepada kereta peribadi?Umumnya aset untuk kegunaan peribadi diuruskan secara berbeza daripada aset perniagaan/dagangan.

Cara Mengira Zakat

Mengira zakat bermakna menjumlahkan nilai aset wajib zakat anda, menolak liabiliti yang boleh ditolak, dan membandingkan bakinya — kekayaan wajib zakat bersih anda — dengan ambang Nisab. Jika kekayaan bersih anda mencapai atau melebihi Nisab dan telah disimpan selama satu tahun hijrah penuh, zakat biasanya wajib pada 2.5% daripada jumlah tersebut.

Apa Itu Zakat?

Zakat adalah salah satu daripada lima rukun Islam: kewajipan sedekah bagi Muslim yang kekayaannya memenuhi syarat tertentu. Ia dikira atas kekayaan yang layak disimpan selama satu tahun hijrah penuh (hawl), bukan semata-mata pendapatan, dan biasanya dibayar setiap tahun. Zakat berbeza daripada sedekah sukarela (Sadaqah), yang tidak mempunyai kadar atau ambang tetap.

Apa Itu Nisab?

Nisab ialah jumlah kekayaan minimum yang perlu dimiliki oleh seorang Muslim sebelum zakat menjadi wajib. Ia biasanya ditetapkan menggunakan salah satu daripada dua penanda aras berikut:

Nisab emas

Nisab emas ialah nilai 87.48 gram emas. Pada harga emas lalai semasa yang ditunjukkan dalam kalkulator, ini bersamaan dengan jumlah yang dipaparkan di bawah "Tentang Nisab".

Nisab perak

Nisab perak ialah nilai 612.36 gram perak. Kerana nilai pasaran perak jauh lebih rendah berbanding emas berbanding abad-abad sebelumnya, Nisab perak biasanya merupakan jumlah wang yang lebih kecil daripada Nisab emas.

Nisab boleh dikira menggunakan 87.48 gram emas atau 612.36 gram perak. Kaedah yang digunakan boleh berbeza mengikut mazhab Islam dan bimbingan ulama. Contohnya, Islamic Relief menyatakan bahawa mazhab Hanafi menggunakan nilai perak, manakala mazhab lain menggunakan nilai emas. Jika anda mengikuti ulama atau mazhab tertentu, ikut bimbingan mereka.

Aset Apa Yang Wajib Zakat?

Aset wajib zakat biasanya termasuk:

  • Emas dan perak, termasuk barang kemas yang disimpan sebagai simpanan dalam sesetengah metodologi
  • Tunai, baki bank, dan simpanan
  • Wang yang dihutang kepada anda dan anda harapkan kembali
  • Inventori perniagaan, barang dagangan, dan tunai perniagaan
  • Saham, syer, dan dana pelaburan (biasanya pada bahagian wajib zakat)
  • Mata wang kripto, menurut sesetengah pandangan ulama

Aset Apa Yang Biasanya Tidak Wajib Zakat?

  • Kediaman utama dan barangan rumah peribadi anda
  • Kereta peribadi, berbeza daripada kereta yang dipegang untuk dagangan atau pendapatan sewa
  • Pakaian dan barangan peribadi untuk kehidupan seharian
  • Aset yang dipegang semata-mata untuk kegunaan peribadi dan bukan untuk dagangan, pelaburan, atau simpanan

Kategori ini boleh berbeza mengikut metodologi dan keadaan individu, jadi rujuk ulama yang berpengetahuan jika anda tidak pasti sama ada aset tertentu terpakai.

Zakat Atas Tunai dan Simpanan

Tunai di tangan, baki akaun semasa dan simpanan, serta wang yang anda yakin akan dikembalikan, biasanya dimasukkan sepenuhnya pada nilai mukanya semasa mengira zakat.

Zakat Atas Emas dan Perak

Emas dan perak dinilai pada harga pasaran semasa dan dimasukkan mengikut berat. Sesetengah metodologi menganggap barang kemas yang dipakai setiap hari berbeza daripada emas dan perak yang disimpan sebagai simpanan atau pelaburan.

Zakat Atas Aset Perniagaan

Inventori perniagaan untuk dijual, barang dagangan, dan tunai perniagaan biasanya wajib zakat. Aset tetap untuk menjalankan perniagaan seperti premis, peralatan, dan kenderaan yang tidak untuk dijual semula biasanya dikecualikan.

Zakat Atas Pelaburan

Saham, syer, dan dana pelaburan biasanya dinilai pada nilai pasarannya atau, dalam metodologi yang lebih terperinci, pada aset wajib zakat asas syarikat. Mata wang kripto adalah bidang yang lebih baharu di mana pandangan ulama masih berkembang.

Zakat Atas Hutang dan Liabiliti

Hutang segera, bil yang perlu dibayar, dan liabiliti jangka pendek biasanya boleh ditolak daripada jumlah aset anda sebelum mengira zakat. Hutang jangka panjang seperti pinjaman perumahan biasanya hanya boleh ditolak sehingga bahagian yang perlu dibayar dalam tahun mendatang.

Berapa Banyak Zakat Yang Perlu Saya Bayar?

Sebaik sahaja kekayaan wajib zakat bersih anda mencapai atau melebihi Nisab, kadar zakat yang biasa digunakan ialah 2.5% daripada kekayaan bersih tersebut. Ini bermakna bagi setiap 1,000 unit mata wang kekayaan wajib zakat bersih, zakat yang dianggarkan perlu dibayar ialah 25 unit.

Contoh Pengiraan Zakat

Katakan seseorang mempunyai simpanan $8,000, emas bernilai $2,000, dan berhutang $500 dalam bil jangka pendek. Jumlah aset wajib zakatnya ialah $10,000, dan liabiliti yang boleh ditolaknya ialah $500, memberikan kekayaan wajib zakat bersih $9,500. Jika ini melebihi ambang Nisab, anggaran zakatnya ialah 2.5% daripada $9,500, iaitu $237.50.

Bilakah Zakat Wajib?

Zakat menjadi wajib apabila kekayaan wajib zakat bersih anda kekal pada atau melebihi Nisab selama satu tahun hijrah penuh (hawl). Ramai orang memilih tarikh tetap setiap tahun — contohnya semasa Ramadan — untuk mengira dan membayar zakat mereka secara konsisten.

Nisab Emas vs Perak

Kerana harga emas dan perak bergerak secara berasingan, Nisab emas dan Nisab perak boleh berbeza dengan ketara dari segi monetari. Menggunakan Nisab perak biasanya menghasilkan ambang yang lebih rendah; menggunakan Nisab emas biasanya menghasilkan ambang yang lebih tinggi.

Pertimbangan Pelbagai Mazhab

Ulama dan mazhab boleh berbeza dalam perincian seperti penanda aras Nisab yang digunakan, cara mengendalikan barang kemas, dan cara menilai aset perniagaan atau pelaburan. Halaman ini membentangkan angka dan kaedah yang biasa dipetik dan bukannya satu ketetapan yang berwibawa.

Cara Kalkulator Zakat Kami Berfungsi

  1. Kami mengira nilai aset wajib zakat anda merentas kategori emas, perak, wang, pelaburan, dan perniagaan.
  2. Kami menolak liabiliti yang layak ditolak mengikut metodologi yang dipilih.
  3. Kami membandingkan kekayaan wajib zakat bersih anda dengan ambang Nisab yang dipilih (emas atau perak, berdasarkan harga pasaran semasa).
  4. Jika kekayaan anda memenuhi ambang yang berkenaan, kalkulator menganggarkan zakat pada 2.5%.
  5. Hasilnya ialah anggaran dan tidak menggantikan nasihat ulama yang berkelayakan.

Data pasaran dikemas kini: harian. Metodologi disemak: 21 September 2026.

Soalan Lazim

Adakah zakat dikira atas gaji?

Umumnya, zakat dikira berdasarkan kekayaan dan aset yang layak dipegang pada masa pengiraan, bukan semata-mata gaji kasar. Jika gaji anda disimpan dan kekal dalam akaun anda, ia termasuk sebagai tunai; pendapatan yang telah dibelanjakan tidak.

Adakah zakat terpakai kepada simpanan?

Ya — simpanan yang layak disertakan semasa mengira zakat, dinilai pada bakinya pada tarikh pengiraan.

Adakah zakat terpakai kepada kereta peribadi?

Umumnya aset untuk kegunaan peribadi, termasuk kereta untuk kegunaan harian, diuruskan secara berbeza daripada aset perniagaan atau dagangan. Panduan Islamic Relief contohnya menyatakan bahawa kereta untuk kegunaan peribadi biasanya dikecualikan, manakala kereta yang dipegang untuk dagangan atau sewaan boleh diuruskan secara berbeza.

Bolehkah saya membayar zakat secara ansuran?

Amalan berbeza-beza, dan sesetengah orang memilih untuk membayar sepanjang tahun manakala yang lain membayar satu jumlah selepas pengiraan. Rujuk ulama yang anda ikuti untuk bimbingan khusus kepada keadaan anda.

Apa yang berlaku jika kekayaan saya di bawah Nisab?

Jika kekayaan wajib zakat bersih anda di bawah ambang Nisab yang berkenaan, zakat tidak wajib ke atas anda untuk tahun itu, walaupun sedekah sukarela (Sadaqah) sentiasa digalakkan.

Sumber / Rujukan

  • Islamic Relief — bimbingan zakat tentang Nisab, metodologi emas/perak, dan layanan aset
  • National Zakat Foundation — bimbingan pengiraan zakat
  • Bimbingan daripada majlis fiqh yang mantap dan ulama yang berkelayakan tentang Nisab dan aset wajib zakat

Halaman ini merumuskan bimbingan yang biasa dipetik untuk maklumat umum. Ia bukan fatwa dan tidak menggantikan nasihat ulama yang berkelayakan yang biasa dengan keadaan anda.

Penafian: Kalkulator ini memberikan anggaran untuk bimbingan umum sahaja dan bukan pengganti nasihat ulama Islam yang berkelayakan. Harga emas dan perak yang dipaparkan ialah anggaran pasaran sementara yang terakhir dikemas kini pada 23 September 2026 — sentiasa sahkan harga semasa dan sahkan pengiraan zakat anda dengan sumber yang dipercayai sebelum membayar.

Laporan Pengiraan Zakat

Deen Islam · https://deen-islam.com/tools/zakat-calculator

Tarikh: — Mata Wang: —
Emas 24K: — Perak: —
Aset yang Anda Masukkan
Liabiliti yang Boleh Ditolak
Zakat yang Perlu Anda Bayar
—
2.5% daripada kekayaan zakat bersih anda

Jumlah Aset—
Liabiliti yang Boleh Ditolak—
Kekayaan Bersih—
Ambang Nisab—
Status—